Кожна творча людина, в період своєї діяльності, створює різні об'єкти авторського права, будь то вірш, картина, або який-небудь інший художній твір. Зрозуміло, що кожне з них вимагає своєї охорони і в разі потреби в подальшому захисті. Однак для цього потрібно знати, як зареєструвати об'єкт авторського права і вміти правильно ним володіти.

У цій статті ми поговоримо о скульптурах. Чи підлягають вони охороні авторських прав і що необхідно надати в разі їх реєстрації.

Чи відноситься скульптура до об'єктів авторського права?

Згідно з пунктом 1 ст 8. Закону України (далі Закону) «Про авторське право і суміжні права» до об'єктів авторського права відносяться твори образотворчого мистецтва, а це в свою чергу: скульптури - вид мистецтва, заснований на принципі об'ємного, фізично тривимірного зображення предмета; картини, малюнки, гравюри, літографії, твір художнього (у тому числі сценічного) дизайну тощо.

Хто є автором скульптури?

Автором виступатиме скульптор - це художник, який присвятив себе мистецтву скульптури, що висікає або виліплює різні зображення, з позначенням їх форм, з різних матеріалів, що представляють для цього зручність, наприклад, з дерева, мармуру, різних каменів, воску та ін.

Які права на скульптуру буде матиме автор?

Автор твору має весь обсяг особистих (немайнових) авторських прав і майнових прав на свій твір, який передбачений Законами України. Також передбачені особливі права автора твору образотворчого мистецтва:

  • Право доступу - із ст. 26 Закону: при передачі твору у власність іншій особі, автор має право вимагати доступу до цього твору з метою його використання для відтворення, якщо це не порушує законні права та інтереси власника.

  • Право слідування - передбачено ст. 448 ГК України та ст. 27 Закону: автор, протягом усього життя, а в разі його смерті - і його спадкоємці протягом 70 років після смерті автора користуються щодо проданих автором оригіналів творів невідчужуваним правом на одержання 5% від ціни кожного наступного продажу твору.

  • Право викупу твору в разі, передбаченому Законодавством України - у ст. 12 Закону: забороняється руйнувати оригінал твору без попередньої пропозиції його викупити авторові твору за ціну, що не перевищує вартості матеріалів, витрачених на його створення.

Навіщо потрібна реєстрація авторського права на скульптуру?

  • Доказ наявності прав - навіть якщо замовник відмовить у прийманні роботи, або використовує її повторно - Ви зможете довести своє авторство і стягнути компенсацію.
  • Документи для виставок і аукціонів - для того, щоб розмістити твір на зарубіжних виставках, або аукціонах потрібно підтвердити авторство.
  • Реєстрація полегшує процес доведення авторства при суперечках, зокрема, в суді;
  • Реєстрація спрощує процес переоформлення авторського права у спадщину;
  • Дозволяє передати на баланс підприємства об'єкт авторського права;
  • Надає право слідування - автор отримує певний відсоток з суми перепродажу свого творіння;
  • Не допускає без згоди автора і без виплати винагороди використання зображень творів образотворчого мистецтва.

Міжнародна охорона авторських прав

Оскільки чимало творів, що охороняються авторським правом, нерідко використовуються за межами однієї країни, склалася так звана система міжнародної охорони авторських прав, основу якої складають Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів (9 вересня 1886 р.) і Всесвітня (Женевська) конвенція про авторське право (6 вересня 1952 р.).

Скільки діє авторське право на скульптуру?

Згідно з Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, охорона становить все життя автора і, як мінімум, 50 років після його смерті. Згідно із законодавством окремих країн, такі терміни можуть відрізнятися в бік збільшення, зокрема, в Україні вони досягають 70 років після смерті автора.

Документи для реєстрації авторського права на скульптуру необхідні наступні:

  • Довіреність встановленого зразка на людину, яка буде представляти ваші інтереси;
  • Заява на українській мові;
  • Фотографії твору / креслення в друкованому або електронному вигляді, що дають повне враження про фігуру;
  • Документи, які свідчать про факт і дату створення твору;
  • Документ про сплату збору за підготовку до реєстрації АП на твір (готується нашим фахівцем);
  • Документ про оплату державного мита за видачу свідоцтва (готується нашим фахівцем).

Що кажуть скульптори?

Французький автор, художник і скульптор - Ніколя Лавар засуджує відсутність освіти в шкільній системі з питань авторського права і того, як його використовувати, щоб заробляти на життя. Іноді студенти приходять і дивляться у вікна його майстерні. Він каже, що хоче, щоб вони увійшли, побачили і знали, що вони теж можуть зробити щось подібне. «Чому хтось не сказав мені, коли я вчився в школі, що я можу створювати і жити за свої роботи?».

Скульптори з бронзи, такі як Ніколя Лавар, за французьким законодавством уповноважені робити тільки 12 оригіналів кожної скульптури. Кожен повинен бути пронумерований: вісім в арабських цифрах і чотири - так звані «épreuves d'artiste» - в римських цифрах.

Містер Лавар підраховує свої твори, 1/8 - на перше з восьми - і так далі. Він працює з авторитетним ливарним заводом, і після виготовлення оригіналів знищуються форми. У Ніколаса були різні пропозиції зробити репродукції, від яких він категорично відмовився.

Важливо розуміти, на скільки вигідно і необхідно позначити свої права на створений об'єкт авторського права, щоб розпоряджатися ним з користю для себе.

Фахівці компанії «Інвента» допоможуть вам оформити всі документи і в найкоротший термін отримати свідоцтво, Вам варто лише зв'язатися з нами за телефоном, вказаним на сайті, або ж написати на пошту.


Дивіться також матеріали на цю тему:


На печать