zapatentovat igru

Ця стаття буде актуальна як для розробників комп'ютерних та онлайн ігор, так і для авторів настільних ігор.

Як захистити свою гру від копіювання конкурентами?

Що робити, якщо ідею вашої гри вкрали і видають за свою?

Нижче Ви знайдете відповіді на ці питання і дізнаєтеся, як правильно побудувати стратегію захисту гри як об'єкта інтелектуальної власності. Ми неодноразово допомагали нашим замовникам реєструвати права на свої ігри і захищати їх від плагіату, тому можемо дати Вам практичні рекомендації, перевірені часом.

Як захистити назву гри?

Назву своєї гри можна зареєструвати як торгову марку. Для більш повного захисту крім самої назви гри можна зареєструвати також назви і зображення героїв гри та її епізодів. Для реєстрації доменного імені у зоні .ua для сайту гри також потрібно отримати свідоцтво України про реєстрацію торгової марки. Детальніше про цю процедуру, терміни і вартість можна прочитати у нашій статті "Реєструємо торгову марку в Україні".

Для віднесення комп'ютерної або онлайн гри до певного класу товарів і послуг зазвичай вибирають 09-й клас товарів «Комп'ютерні ігри» Міжнародної класифікації товарів і послуг (далі - МКТП), а також 41-й клас послуг «Розваги та онлайн ігри» і 42- й клас послуг «Розробка комп'ютерних програм». Для настільних ігор слід вказувати 28-й клас товарів «Ігри, іграшки».

Якщо планується продаж сувенірних товарів та атрибутики з використанням назви гри і зображень її героїв, то вибираються відповідні класи МКТП для кожної групи товарів.

Майте на увазі, що охорона торгової марки можлива тільки у тій країні, де була подана заявка на реєстрацію. У цій статті йдеться мова про права, що діють на території України. Якщо ви бажаєте захистити свою гру на міжнародному рівні, то потрібно реєструвати торгову марку у конкретних країнах або подавати єдину міжнародну заявку за Мадридською системою.

Чи можна запатентувати ідею гри?

Ідея гри може бути захищена за допомогою авторського права, для цього потрібно описати її концепцію: основні характеристики, сценарій, правила, персонажі і отримати авторське свідоцтво на твір.

Авторські права на твір надають майнові та немайнові права.

До немайнових прав відносяться:

  • право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання;
  • право вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому його спотворенню або зміні.

До майнових прав відноситься виключне право автора забороняти відтворення, публічне виконання, переробку свого твору і можливість отримувати винагороду за його використання.

Термін дії майнових прав - протягом усього життя автора і 70 років після його смерті. Немайнові права охороняються безстроково.

Як запатентувати правила гри?

У нашій практиці є приклади реєстрації ігор, зокрема, настільної гри «Щурячі перегони», як об'єкта авторського права. Для реєстрації останньої було отримано кілька авторських свідоцтв на опис правил гри, художнє оформлення ігрового поля, ілюстрації до гри і набір карток для гри. При цьому на кожну нову версію гри було отримано окреме авторське свідоцтво, у якому відображалися зміни, що вносились.

Вартість отримання свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір становить для фізичних осіб близько 800 грн.

Як захистити графіку гри?

Графічні елементи гри можуть бути захищені двома способами: за допомогою патентування як промислові зразки або за допомогою авторського права як твори.

1-й спосіб: Процес отримання патенту на промислові зразки займає близько 6-8 місяців за стандартною процедурою і 2 місяці за прискореною. Вартість отримання патенту для фізичних осіб становить близько 1500-2200 грн, ціна залежить від кількості варіантів, які будуть завлені на реєстрацію промислового зразка. Патент на промисловий зразок діє 10 років з дати подання заявки у Патентне відомство. По закінченню десяти літнього строку дії патенту на промисловий зразок, строк його дії може буди продовжено на 5 років. Слід врахувати, що для підтримки чинності патент на промисловий зразок доведеться щороку здійснювати процедуру, пов'язану з підтриманням його чинності.

2-й спосіб: Графічна концепція гри може бути описана і зареєстрована як авторський твір. Авторські фото та ілюстрації теж є об'єктами авторського права і можуть бути захищені як твори.

Чи можна запатентувати вихідний код комп'ютерної програми гри?

У більшості країн, включаючи Україну, законодавчо передбачена охорона комп'ютерних програм за допомогою механізму авторського права за аналогією з літературними творами. Це означає, що захист авторським правом поширюється тільки на текст коду і не поширюється на принципи, методи, процеси чи процедури, які використовуються у програмі. Таким чином, якщо хтось змінить оформлення програмного коду вашої гри, не змінюючи його суті, то він отримає абсолютно новий об'єкт, уже незахищений вашим авторським свідоцтвом.

Для захисту функціональної частини комп'ютерної гри можна використовувати патентування використовуваних у ній функцій або алгоритмів. Об'єктом захисту у цьому випадку буде алгоритм, тобто принцип або метод вирішення конкретного завдання, на основі якого створена комп'ютерна програма гри.

Щоб розраховувати на патентну охорону у якості винаходу, алгоритм вашої програми повинен відповідати трьом критеріям патентоспроможності - новизні, винахідницькому рівню і промисловій придатності. Для патентування у якості корисної моделі достатньо новизни і промислової придатності, без винахідницького рівня. Про відмінності між цими патентаи можна прочитати у статті "Чим корисна модель відрізняється від винаходу?"

Дуже важливо правильно скласти патентну заявку, оскільки після подачі можливості змінити її обмежені, тому рекомендуємо вам проконсультуватися у експерта по інтелектуальній власності для складання заявки.

Процес патентування винаходу займає 1,5-2 роки, патент видається на 20 років. Детальніше про вартість патентування винаходів в Україні можна дізнатися за посиланням.

Патент на корисну модель може бути отриманий через 4-6 місяців і дійсний він протягом 10 років з дати подання заявки на реєстрацію патенту на корисну модель у Патентне відомство.

Для підтримання чинності патента на корисну модель або на винахід необхідно кожен різ здійнсювати процедуру пов'язану з підтриманням чинності патенту.

Чи можна запатентувати гру в якості винаходу або корисної моделі?

Можно, враховуючи те, що у якості винаходу охороняється технічне рішення у будь-якій області, що відноситься до продукту або способу, за умови, що згадане технічне рішення є новим, промислово придатним і має винахідницький рівень.

Ігри можуть бути також запатентовані як корисна модель при дотриманні умов новизни та промислової придатності. Найбільш вірогідніше, що при  патентуванні ігор, може підпадати як пристрої (ігрові поля, елементи гри), так і способи.

Також слід звернути увагу на те, що найбільш перспективним є патентування технічних рішень у якості корисних моделей, тому корисна модель, на відміну від винаходу, задовольняє двох умов правової охорони: новизна і промислова придатність, при цьому термін реєстрації корисної моделі складає до 1 року з дати подання заявки у патентне відомство, що дуже актуально для ігор, які мають невеликий термін використання на ринку і часто залежать від моди і сьогохвилинних очікувань ринку.

Для прикладу патентування ігр та її складових елементів у якості винаходів можна навести такі патенти:

Також для прикладу патентування ігр та її складових елементів у якості корисних моделей можна навести такі патенти:

Слід враховувати, що вибір виду охорони (винахід або корисна модель), розробленої гри або її елементів, залежить від самої технічної суті розробленого технічного рішення, а також залежить від інших умов, які прямо не пов'язані з патентуванням, але завжди враховуються при його здійсненні - плани виведення гри на ринок, час виведення гри на ринок, ємність ринку та можливі прибутки від використання розробленого технічного рішення, поточної фінансової ситуації.

Що робити, якщо ідею вашої гри вкрали і видають за свою?

Якщо ваші авторські права на гру або її елементи можуть бути підтверджені документально (свідоцтвами про реєстрацію товарного знака (торгової марки), свідоцтвами про реєстрацію авторського права на твір, патентами і т.п.), Ви можете направити Лист-претензію, у якості попередження порушнику Ваших прав.

Згідно ч. 2 ст. 54 Конституції України «ніхто не може використовувати або поширювати результати творчої діяльності особи без її згоди». Також, згідно з п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.93 р. № 3792-ХП «автору належить виключне право дозволяти або забороняти використання свого твору іншими особами».

Ви можете запропонувати порушнику придбати права на Вашу гру, або ж так змінити концепцію його гри, щоб вона не порушувала Ваших авторських прав, або ж вирішувати це питання у судовому порядку.

Згідно ст. 51 Закону України «Про авторське право і суміжні права» захист особистих немайнових і майнових прав суб'єктів авторського права здійснюється у порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством. Суд може зобов'язати порушника відшкодувати моральну шкоду за порушення авторських прав, утримати з нього дохід, отриманий внаслідок порушення, зобов'язати виплатити компенсацію у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, вилучити контрафактні зразки гри або зобов'язати третіх осіб припинити розповсюдження чи зберігання зразків гри.