В авторське право фотографія (фотографічний твір) є об'єктом авторського права за умови, що вона створена творчою працею автора і виражена в матеріальній формі (плівка, папір, диск, позитив, негатив або інший носій).

Автор (фотограф) має немайнові та майнові права на свої фотографічні твори. До немайнових прав (особисті авторські права фотографа) відносяться: право авторства; право на ім'я; право на оприлюднення і на захист репутації. До майнових авторських прав фотографа відноситься право фотографа на заборону або дозвіл використання фотографії через відтворення і поширення, а також публічний показ, тиражування, продаж або безкоштовна роздача примірників фотографії. До майнових також відноситься право на зміну (переробку) фотографії.

Загальна вартість реєстрації авторських прав в Україні, включаючи державні збори, становить для фізичних осіб - 1800,00 грн. При цьому зазначена вартість реєстрації не залежить від того: один у Вас одна фотографія, або збірка фотографій.

Майнові авторські права на фотографію виникають в результаті факту його створення і діють 70 років після смерті автора. Особисті немайнові права автора, охороняються безстроково.

Для фотографів, які використовують цифрову фототехніку з фоточутливою матрицею, для доказу і захисту своїх авторських прав на фотознімок (фотографію) потрібно включати опцію автоматичного запису свого імені, зберігаючи RAW-негативи в архіві фотоапарата. Також для доказу своїх авторських прав на те чи інше фото досить пред'явити фотоапарат, яким був зроблений знімок, або інші вихідні і робочі файли. Наприклад, файл у форматі Photoshop (psd) може бути хорошим доказом Вашої роботи над фотографією. Бажано також берегти саму фотокамеру від втрати і зберігати документи на неї. Для доказу своїх авторських прав на аналогове фото служать негативи (відзнята фотоплівка). Негативи потрібно зберігати спеціальним способом, вести спеціальний журнал їх обліку.

Тому намагайтеся не передавати свої фотографії в вищевказаних форматах без гострої необхідності. На фотографіях, розміщених в Інтернеті, а при можливості на всіх інших своїх фотографіях і при будь-яких інших способах використання розміщуйте на самій фотографії інформацію про автора. Прийнятий формат: © Ім'я-Прізвище Автора, Рік першого опублікування (наприклад, © Іван Іванов, 2018). Не зайвим буде дати посилання на свій сайт, особливо якщо Ви публікуєте фотографії під псевдонімом.

Одним з найбільш надійних способів докази приналежності авторських прав є офіційна реєстрація авторських прав на фотографію.

Для реєстрації авторських прав на фотографію необхідно надати:

  1. Твори у вигляді фотографій, розміром не менше 9х12 см або на електронному носії у вигляді слайдів, або у вигляді копій на паперовому носії.
  2. Короткий опис фотографій (або фотоальбому), дата створення.
  3. Відомості про автора(ів) (ПІБ, адреса проживання + поштовий індекс, дата народження).
  4. Псевдонім, при наявності.

Фахівці компанії «Інвента» допоможуть виконати повний комплект послуг, пов'язаних з реєстрацією авторських прав на фотографічні твори.

Бланк реєстрації авторських прав на фотографію.


Дивіться також матеріали на цю тему:


На печать