Щорічно у третю суботу вересня в Україні відзначається День винахідника і раціоналізатора. Це професійне свято винахідників і розробників, інженерно-технічних та наукових працівників, чия діяльність становить інноваційний потенціал країни.

Історія свята

Історія цього свята бере свій початок у 1957 році. У СРСР щорічно 25 червня Академія Наук СРСР вибирала кращі винаходи і вручала державні нагороди та премії. Указ Президії Верховної Ради СРСР від 01.10.80 N 3018-Х "Про святкові і пам'ятні дні" зробив його офіційним професійним святом. Після розпаду СРСР одні пострадянські республіки скасували його, а інші стали відзначати в різні дні. Так, у Російській Федерації День винахідника і раціоналізатора відзначається в останню суботу червня.

В Україні День винахідника і раціоналізатора був оголошений офіційним святом відповідно до Указу Президента № 443/94 від 16 серпня 1994 року. В Україні винахідницька і раціоналізаторська діяльність регулюється Державною службою з інтелектуальної власності. Винаходом вважається результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технологій і захищається Законом «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» (№ 3687-ХII від 15 грудня 1993 року).

Винахідники України

orden

Указом Президента України № 461/2001 від 29.06.2001 року Почесне звання "Заслужений винахідник України" присвоюється авторам винаходів, впроваджених в економічній, соціально-культурній сфері та мають важливе економічне і соціальне значення, а також особам, які мають заслуги у розвитку винахідництва, дизайну і ергономіки.

Винахідництво в Україні сьогодні

Зараз винахідництво в Україні переживає не найкращі часи, про основні проблеми ми писали раніше в статтях Проблеми розвитку винахідництва в Україні та роздуми про шляхи реформування патентної системи.

В Україні патентується не так багато винаходів, як раніше у СРСР або у розвинених країнах Заходу.

Якщо у 1988 р. під ВННІГПЕ всього було подано 175 тис. заявок на патентування винаходів, з них близько 20% - українськими заявниками, що становило близько 35 тис. заявок, то у 2009-2012 рр. число заявок, поданих українськими заявниками в Укрпатент, знизилося до 2,5 тис. заявок на рік. Дані взяті з статті Патентний протекціонізм як спосіб розвитку внутрішнього ринку.

Згідно звіту Державної Служби інтелектуальної власності України у рік видається більше 10 тисяч патентів. Так, у 2013 році було видано 3635 патентів на винаходи, 10137 патентів на корисні моделі та 2010 патентів на промислові зразки.

Всього станом на 31.08.2014 р. у базі даних знаходиться:

Але впроваджується мізерно мале їх кількість через відсутність фінансування з боку суспільства. Наша країна має величезний інтелектуальний потенціал, який за державної підтримки винахідництва здатний вивести країну на новий економічний і соціальний рівень розвитку.